JAK LEPIT TAPETY A VYPOČÍTAT JEJICH SPOTŘEBU

02.06.2023

Praktické rady a tipy pro lepení tapet na zeď . 

JAK SPOČÍTAT SPOTŘEBU TAPET 

Spočítejte si výšku jednoho pásu tapety podle výšky stropu místnosti  a přičtěte k ní raport(opakování vzoru tapety) a 5cm na zarovnání. U tapet bez vzoru není raport žádný. Podle délky vaší stěny spočítejte potřebný počet pásů. Určete kolik pásů tapety získáte z jedné role. Tapety v naší nabídce najdete zpravidla v rozměrech rolí 10,05m x 0,53m nebo 10,05m x 70m. Plochy oken a dveří  neodečítejte. V ideálním případně, z jedné role jednobarevných tapet, při výšce stropu místnosti 250cm vytvoříte 4 role.  

Tip: Pokud si nebudete vědět rady s výpočtem, neváhejte se na nás obrátit studio@cesariodecor.cz


JAK PŘIPRAVIT PODKLAD PŘED TAPETOVÁNÍM

Odstraňte stávající tapety, můžete použít tekutý odstraňovač tapet a nátěrů.  Stěna před tapetováním musí být rovná a suchá, čím je materiál vaší tapety tenčí, tím náročnější bude na rovnost podkladu. Odstraňte olupující se omítku a zatmelte všechny nerovnosti. Pokud je omítka vaší stěny hrubá a obsahuje větší zrnka písku, mírně ji zbruste, nebo bude zrno vystupovat a nerovnost tapety zkazí celkový dojem. Stěnu důkladně napenetrujte a nechte vyschnout ideálně přes noc. Stěnu napenetrujte také v případě, že se jedná o novou omítku, sádrokarton případně jiný vysoce savý podklad. Pokud tapetu nanášíte na nesavý povrch důkladně ji odmastěte a povrch naopak zdrsněte. Nelepte tapetu na vlhkou zeď, podklad musí být dokonale suchý.

PRACOVNÍ POSTUP TAPETOVÁNÍ

Tapety lepíte od shora dolů, vždy od oken k vnitřnímu rohu místnosti.  Používejte vodováhu a olovnici. U vzorovaných tapet dbejte o pečlivé sesazení vzoru. K délce pásu tapety od stropu po podlahu si přičtěte 5cm na zarovnání. Udělejte si značku tužkou na vrchu tapety. Lepidlo nanášejte tapetovacím válečkem. Lepidlo nanášejte vždy ve směru od středu ven, nenatírejte tapetu zpět přes okraj, lepidlo by se vám dostalo na líc tapety.  Vzduchové bubliny vytlačujte do stran přítlačným tapetovacím kartáčem. 

Tip: Nepřekračujte dobu nasáknutí lepidlem, vždy se řiďte pokyny výrobce, tapeta by se mohla vytáhnout. 

VYBERTE SI SPRÁVNÉ LEPIDLO

Podle druhu tapety a podkladu si vyberte správné lepidlo.  V nabídce hobby marketů nejdete lepidla určená pro tapety papírové, vliesové a vinylové. Pokud budete tapety aplikovat na korek, lamino a nebo jiný nenasákavý povrch použijte lepidlo disperzní, případně alespoň disperzi do vašeho lepidla přimíchejte.       

JAK TAPETU NALEPIT NA ZEĎ 

Věnujte pozornost piktogramům na vaší tapetě:-)

VLIESOVÉ TAPETY

Vliesové tapety jsou na lepení velmi jednoduché. Lepidlo se nanáší pouze na stěnu

lepidlo nanášíte na poklad

LEPENÍ VINYLOVÝCH TAPET

Lepení vinylových tapet je trochu náročnější. Lepidlo nanášíte přímo na tapetu a necháváte ho 4minuty nasáknout do tapety. Některé z námi nabízených tapet mají šíři role 70 cm, aby dokonalý výsledek nerušily časté spoje, výhodu je také menší prořez tapety při sesazování vzoru.  U tapet je vhodné mírné překrytí spár cca 2mm, tapety se po vyschnutí mohou mírně stáhnout a spáry by se mohly stát zejména u tmavších barev viditelné. 

Tip: U černých tapet můžete případným problémům předejít podmalováním spár například pastelkou.     

lepidlo nanášíte na tapetu

LEPENÍ PAÍROVÝCH/DUPLEXOVÉ TAPETY 

U papírových tapet se můžete setkat s oběma druhy aplikace. Pomocí piktogramu na tapetě zjistíte postup  doporučený výrobcem. V naší nabídce najdete, zejména u tapet určených pro dětské pokoje, ekologicky nezávadné dvojvrstvé tzv. duplexní tapety.