JAK VYBRAT STÍNIDLO NA LAMPU?

09.02.2023

Uvažujete nad nákupem stolní lampy nebo vysoké stojací lampové nohy, která se skládá ze dvou částí: základny a stínidla? A nebo třeba doma už milovanou lampovou základnu máte, ale stínítko se vám rozbilo a už jste se ho zbavili? Přinášíme vám několik základních pravidel, kterými je dobré se při výběru nového látkového stínidla řídit, zejména pokud nemáte možnost si ho k lampové základně předem vyzkoušet.

1) VYBERTE SI STÍNIDLO SE SPRÁVNÝM TYPEM UCHYCENÍ

Uvnitř každého textilního stínidla se nachází konstrukce s úchytem pro lampovou nohu. Nejběžnějším typem tohoto úchytu je kovový prstenec o průměru 4 cm, který pasuje na objímku velikosti E27. Na základnách, které jsou určeny pro kombinaci se stínidly, najdeme běžně kolem objímky snímatelný plastový kroužek. Ten se po nasazení stínidla zašroubuje nazpět na nohu lampy a stínidlo zafixuje.

Stínidlo s kroužkovým úchytem
Stínidlo s kroužkovým úchytem

Co ale dělat, pokud stínidlo na nohu nepasuje? Pokud není noha pro uchycení stínidla přímo určená a stínidlo na ni nejde nasadit, nezoufejte. Ještě existují stínidla, která mají kovový úchyt přímo na světelný zdroj. Vy si tak do lampové základny zašroubujete přímo žárovku a stínítko s tímto typem držáku na ni jednoduše nacvaknete. 

Stínidlo s úchytem na žárovku
Stínidlo s úchytem na žárovku

Trochu větší pozornost věnujte výběru stínidla v případě, že máte lampovou nohu s nastavitelným ramenem, kde žárovna směřuje dolů. Tady musíte zvolit stínidlo přímo pro tuto variantu, které má úchyt posunutý více k hornímu okraji stínítka. 

Stínidlo na nohu s nastavitelným ramenem
Stínidlo na nohu s nastavitelným ramenem

2) VYBERTE SI STÍNIDLO SPRÁVNÉ VELIKOSTI

Výška stínidla a výška lampové nohy by nikdy neměly být stejné. Jednoduchou pomůckou pro vás bude, když si představíte celou lampu rozdělenou na tři třetiny. Základna lampy by měla zabírat ⅔ a stínidlo zbývající ⅓. To v praxi znamená, že pokud je základna lampy vysoká třeba 40 cm, stínidlo by mělo být vysoké 20 cm.

Průměr stínidla by měl být dvakrát větší, než průměr lampové nohy. Pokud je základna lampy široká například 10 cm, stínidlo by mělo mít přibližně 20 cm, tzn. 10 cm na každou stranu po umístění stínidla na základnu.

Velikost stínidla vůči základně
Velikost stínidla vůči základně

3) VYBERTE SI SPRÁVNÝ TVAR A MOTIV STÍNIDLA

Pro vytvoření symetrie by mělo mít stínidlo a lampa ideálně stejný tvar. Pokud je základna lampy kulatá nebo válcová, umístěte na ni stínidlo ve tvaru válce nebo kónické stínidlo. Pokud je noha lampy čtvercová nebo ve tvaru hranolu, skvěle si bude rozumět s hranatým stínidlem. Výjimka ale potvrzuje pravidlo a některé lampy budou určitě vypadat skvěle i v kombinaci oblých a hranatých tvarů.

Pravidlem, kterým nikdy nic nezkazíte, je kombinování jednoduchých lampových základen se zdobnějšími stínidly a naopak kombinování dekorativních nohou s jednobarevnými stínidly. Pamatujte na to, že zdobnější prvek vždy více vynikne.

Tvar stínidla
Tvar stínidla

4) VYBERTE SI SPRÁVNOU BARVU STÍNIDLA

Se stínidlem lampy můžeme v interiéru pracovat stejně jako s ostatními doplňky. Pokud je celkový interiér v neutrálních barvách, barevné stínidlo slazené třeba s polštáři na sedačce místnost zútulní. Do interiéru, kde už dominuje na větší ploše (na stěně, na pohovce) nějaká barva, se bude hodit stínidlo v tónu této barvy a nebo v neutrálním provedení, třeba bílé nebo přírodní jutové či lněné. Velkou výhodou textilních stínidel je bezesporu i to, že se dají po čase jednoduše vyměnit. Můžete je tak ke své oblíbené lampové základně střídat třeba s ročními obdobími.

Barva stínidla
Barva stínidla

5) VYBERTE SI STÍNIDLO SE SPRÁVNÝM MATERIÁLEM

Důležitým faktorem pro osvětlení místnosti je kromě barvy a tvaru stínidla i jeho materiál. Ačkoliv se to nemusí zdát, různé materiály mívají různou propustnost světla. Pokud má lampa sloužit například ke čtení a nebo potřebujete intenzivnější osvětlení místnosti, sáhněte raději po stínítku z tenčí látky, která bude světlo propouštět lépe. Naopak pro nepřímé nasvícení je ideální stínidlo ze silnějšího materiálu.

Materiál stínidla je klíčový i pro správné šíření světla. Světlé materiály jako bílá látka nebo rýžový papír propouštějí jemné rozptýlené světlo, které netvoří ostré stíny, protože nesvítí žádným konkrétním směrem. V případě, že potřebujete světlo někam namířit, bude lepší zvolit stínidlo z tmavého nebo tužšího materiálu. Ten totiž tok světla po stranách blokuje a směruje ho na správné místo.

Materiál stínidla ovlivňuje svit lampy
Materiál stínidla ovlivňuje svit lampy

Všechna výše uvedená pravidla můžete brát jako dobré rady, kterými je dobré se řídit, pokud si nejste při výběru stínidla jistí. Nejdůležitější ale stejně je, aby se vám stínidlo hlavně líbilo.